ABD’de Doktorluk USMLE

Amerika'da Doktorluk Yapmak İster Misiniz?

Bir düşünün; Amerika Birleşik Devletleri’nde doktorluk yapıyorsun? Ne kadar heyecan verici değil mi? Peki bu hayalinin gerçekleşmesi için sana mükemmel bir yol haritası çizen ve bu yolda sana tam destek veren bir kurum var desek. Evet Tusmer olarak, Amerika’da doktorluk sınavları, staj süresince sizlere tam destek vererek hayallerinize kavuşmanıza yardımcı oluyoruz! Siz de hayalleriniz için bir adım atın, bizimle iletişime geçin!

Amerika'da Doktorluk

Yurtdışında doktor olmak isteyen hekimler için Amerika, en popüler seçeneklerden biridir. Son teknoloji sağlık sistemlerine sahip bir ülke olması, sağlık sektörünün çok gelişmiş olması ve Dünya’nın birçok yerinden gelen hastalara ev sahipliği yapması ABD’yi tıp alanında daha da değerli kılar. Ülkede birçok nitelikli tıp uzmanı vardır ve dahası da talep edilmektedir. Bu yüksek talep sebebiyle ABD, doktorlar için de çok değerli ve popüler bir destinasyondur.

Ancak, yabancı tıp mezunlarının burada doktorluk yapması çok da kolay değildir. Uluslararası tıp mezunları Amerika’da doktor olma sürecinde çeşitli belgeler, sınavlar ve değerlendirmelerle karşılaşacaklardır. Bu süreç karmaşık olabilir, bu nedenle bir danışmanla çalışmak, adımları doğru bir şekilde takip etmek ve gereken belgeleri tamamlamak için yardım almak önemlidir.

Gelin, meşhur Amerika rüyasına ulaşmak için neler yapmanız gerekir bakalım.

1) Tıp fakültesini bitirmiş olmak

Öncelikle tabi ki Tıp fakültesini bitirmiş olmanız gerekiyor. Hatta okurken Amerika’da doktorluk hedefleyip hazırlıklara başlamak daha avantajlı olabilir.

2) İngilizcenizin yeterli olması

İngilizce seviyesinin hastalarla iletişim kurabilecek düzeyde olması şart. Yani İngilizceyi ana diliniz gibi konuşmanızın yanı sıra, tıp alanındaki İngilizce terimlere ve tanımlamalara da hakim olmanız gerekir.

3) USMLE sınavında başarılı olmak

USMLE, ABD'de doktorluk yapmak isteyen herkesin (ABD’de bir üniversiteden mezun olanlar da dahil) girmekle yükümlü olduğu 3 aşamalı sınavdır. Bu aşamaların her birinden başarılı olmanız gerekmektedir. Sınavlar İngilizce olarak yapıldığından İngilizcenizin yeterlilik düzeyi burada da önem kazanmaktadır.

4) Amerika’daki doktorlarla kişisel İlişkileri geliştirmek

İngilizceniz gayet iyi ve USMLE sınavından başarılı olduğunuzu düşünürsek, Amerika’da doktorluğa gidecek en önemli yol Amerika’da bulunan referanslarınızdır. Bu referans hem staj yeri bulma konusunda hem de bulunacağınız ortamdaki olanakları öğrenmede ve ayak uydurmanıza çokça katkısı olacaktır.

5) Staj yapmak

Son olarak her meslekte olduğu gibi doktorlukta da staj yapmanız gerekmektedir. Bu hem mesleki anlamda pratiklik hem de uzmanlarınıza sizi tanıma fırsatı sunmuş olursunuz.

ABD'de Doktorluk İçin Neler Gerekiyor?

ECFMG Sertifikası

Uluslararası tıp mezunları, Amerika’da tıp pratiği yapmak için öncelikle ECFMG (Educational Commission for Foreign Medical Graduates) sertifikasını almalıdır. ECFMG sertifikası, uluslararası tıp mezunlarının Amerikan tıp sistemine uygunluğunu gösteren bir belgedir.

USMLE Sınavları

Uluslararası tıp mezunları, Amerikan Tıp Lisansı (MD) almak için USMLE (United States Medical Licensing Examination) sınavlarına girmelidir. USMLE, üç aşamadan oluşan bir sınav serisidir ve bu sınavları başarıyla tamamlamak gerekmektedir.

USMLE, hekimlerin bilgi ve kavramları, hasta tedavisinde güvenli ve etkili bir şekilde uygulamaya geçirebilme yeteneklerini değerlendirir. Sınavın üç aşaması da birbirini tamamlayıcı içeriktedir.

USMLE Step 1: Temel bilimlerin değerlendirildiği bir sınavdır.

USMLE Step 2 CK (Clinical Knowledge): Klinik bilgilerin değerlendirildiği bir sınavdır.

OET sınavı: Mesleki Ingilizce yeterlilik sınavıdır.

USMLE Step 1, USMLE Step 2 CK sınavlarını geçerek ABD’de uzmanlık yoluna girilebilir. USMLE Step 3 sınavı uzmanlık yoluna girmek için değil, “tam” lisans başvurusu yapmak için gereklidir. Step 3 sınavı ABD’de kısıtlanmamış (unrestricted full medical license) eyalet lisansı alabilmek için gerekli bir sınavdır ve asistanlığa başlandıktan sonra alınabilir. Her eyalette tıbbi lisans alma koşulları farklı olduğundan, Step 3 ile ilgili değişik düzenlemeler vardır.

Step 1 ve Step 2’ye Ankara’daki Amerikan Kültür’de Step 3 sınavlarına ise sadece Amerika’da girebilirsiniz.

USMLE Sınavına Nasıl Hazırlanılır ?

 1. USMLE sınavlarına hazırlıktaki ilk koşul kararlılıktır. Çünkü USMLE yıllara yayılan uzun bir maratondur ve TUS ile karşılaştırıldığında hem süre, hem içerik, hem de sınav başvuru süreci açılarından daha uzun süre yüksek motivasyon gerektirir.
 1. İkinci koşul elbette İngilizce dil yeterliliğidir. USMLE sınavları İngilizce bilgisinin her seviyede sınandığı bir sınavdır. Yalnız gramer ve okuduğu anlama değil dinleme ve konuşma alanlarında da yetkinlik gerektirir. Bu yüzden USMLE hazırlığı planlıyorsanız en az bilimsel hazırlık kadar dil yönünden hazırlığı da çok ciddiye almalısınız.
 1. Üçüncü olarak bilmeniz gereken USMLE başarısı için tek bir doğru yol kesinlikle yoktur. Başarıyı getiren genel ilkelerden elbette söz edilebilir. Bu genel ilkenin başında da çalışmak vardır. Ancak nitelik ve nicelik açısından iyi planlanmış bir çalışma programı başarıyı getirir. Kaynak seçimi ve çalışma yöntemini belirlerken kişiye özel hareket etmek gerekir. Günümüzde çok sayıda iyi kaynak bulunmaktadır. Önemli olan sizin geçmiş deneyim, bilgi birikimi ve bilişsel karakterinize uygun olan kaynak ve yöntem seçimi yapmanızdır. Bunun için kendinizi tanımanız gerekir. Bu tanıma süreci ise iyi bir rehberlik ve koçluk gerektirecektir.

TUSMER, TUS ve YANDAL eğitimlerindeki güçlü geçmiş ve deneyimiyle şimdi de USMLE sınavlarına hazırlıkta eşsiz bir fırsat sunuyor.
TUSMER- SmashUSMLE anlaşması sayesinde dünyanın en iyi USMLE hazırlık kursu şimdi size çok yakın..


SmashUSMLE 2018 yılı değerlendirmelerinde en iyi USMLE Step 1 ve Step 2CK hazırlık kursu seçilmiştir. (https://crushtheusmleexam.com/best-usmle-step-1-prep). Ayrıca 2017 ve 2018 yılında testprepselect.com sitesi tarafından en iyi kendi kendine hazırlık (self-paced) kursu seçilmiştir.

tusmer logo
smash usmle logo
USMLE sınavına hazırlanmak için geç kalmayın, bu yarışta TUSMER ile öne geçin!

SmashUSMLE, ABD’deki çok saygın üniversitelerin tıp fakülteleriyle işbirliği içindedir. Bunlardan bazıları Georgetown Üniversitesi, Duke Üniversitesi, Northwestern Medicine, University of Pennsylvania, The University of Texas at Austin, Tulane University, University of California, Temple University ve Brown Alpert Medical School’dur.

 

12 aylık abonelik imkanı sunan kurs paketinde Step 1 için 220 saatten fazla ders anlatımı2300’den fazla soru1000’den fazla flash kart, USMLE rehberlik kitabı, alınan pakete bağlı  olarak telefonla danışma, kişiye özel program oluşturma ve koçluk uygulamaları bulunmaktadır.

 

Dersler beyaz tahta üzerinde eğitmenin aktif olarak çizimler eşliğinde anlatım yaptığı bir formatta verilmektedir. Tüm dersler, kartlar ve sorular düzenli olarak güncellenmektedir.

TUSMER-SmashUSMLE işbirliği anlaşması ile SmashUSMLE’nin tüm kurs ve içerikleri Türkiye’de ilk defa ve sadece TUSMER farkıyla size ulaşıyor. TUSMER kursiyerlerine bir ayrıcalık olarak %20 indirim fırsatı sunan SmashUSMLE’nin eğitim paketleri ve fiyatları için www.smashusmle.com

SmashUSMLE Kurucusu Dr. Adeleke Adesina

Sıkça Sorulanlar

USMLE Danışmanlığı

Danışman hocalarımızla Youtube yayınında tüm soruları yanıtladık

Amerika'da Staj

CV’nizi geliştirmek, Amerikan sağlık sistemini deneyimlemek ya da Tıbbi İngilizcenizi geliştirmek, yeni terminoloji öğrenmek, Amerika’da tıp pratiği yapmak istiyorsanız; staj programlarına katılmanız çok faydalı olacaktır. Bu programlar, Amerikan tıp sistemi ve uygulamalarını öğrenmenize ve deneyim kazanmanıza olanak sağlar.

ABD’de ihtisas yapmak isteyen ABD dışında tıp fakültesini bitirmiş hekimlerin ABD’deki bir klinik ortama adım atmak için kullandıkları en sık yöntem staj yapmaktır. Gözlem stajına katılıp Amerikan sağlık sistemini deneyimleyebilirsiniz.

Stajla ABD’deki herhangi bir hastanede ya da klinik bir ortamda belirli bir departmanda belirli bir kişinin gözetiminde hastalarla klinik temasa girmeden belirli bir zaman geçirecek, Amerikalı doktorları ve Amerikan sağlık sistemini günbegün gözlemleme, izleme şansını yakalamaya olanak bulacaksınız.

Stajınızı yaparken birlikte çalışacağınız doktorla kurduğunuz ilişki, hem etkileyici bir tavsiye mektubu almanıza katkıda bulunacak hem de hayatınız boyunca kariyerinizde size yardımcı olacak bir akıl hocası edinmenizi sağlayacaktır.

Ayrıca, tıp deneyim stajlarımız, USMLE (ABD Tıpta Uzmanlık Sınavına) hazırlanmanıza yardımcı olacaktır. 

Şüphesiz bunun için süreci doğru planlamalı ve yükümlülüklerinizi en verimli şekilde sonuçlandırmalısınız…

TUSMER olarak danışmanlık hizmetini size en iyi şekilde sağlayarak bu konuda size yol gösterici oluyoruz.

STAJ DANIŞMANLIĞI

3 AY SÜRECEKTİR
$ 1500
 • "Yurtdışında staj yapmak için neler yapılmalı?" konusu hakkında Tavsiyeler
 • CV ve etkili mail hazırlanması
 • Sınav tarihi alma ve süreç planlanması
 • Referans mektubu almanın püf noktalarını anlatılması
 • Öğrenci özelinde staj mailleri yazılması ve motivasyon mektubu hazırlanması
 • Recommendation Letter yazılması

USMLE DANIŞMANLIĞI

6 AY SÜRECEKTİR
$ 1750
 • ABD süreci ve öğrenci özelinde öneri ve tavsiyeler
 • ABD’de uzmanlık ve USMLE ile ilgili bilgilendirme
 • Fakülte sürecinde yapılması gerekenler
 • CV hazırlama
 • Step 1 sınavlarının planlanması ve kaynak önerileri
 • ECFMG kayıt işlemleri
 • Süreç boyunca haftalık takip
 • Deneme sınavlari ve yorumlanması
 • İki haftada bir kez online görüşme
 • Step 1 soru çözümleri
 • OET offline dersleri
 • OET kitabı

TUSMER, SmashUSMLE İşbirliği İle USMLE sınavına da hazırlamaktadır


SmashUSMLE ile STEP 1 Dersleri

3 aylık : 800 $ 6 aylık : 1.040 $ 12 aylık : 1.280 $

Staj-USMLE Danışmanlık Kayıt Formu

Kayıt formunu doldurduktan sonra iletişim ekibimiz size en kısa sürede dönüş sağlayacaktır. Sınavlara hazırlanırken Tusmer yanınızda!