UKMLA

2024’ten itibaren, Mesleki ve Dilbilimsel Değerlendirme Kurulu (PLAB) sınavına girecek olan uluslararası tıp mezunları, Birleşik Krallık’ta çalışma lisansı ile kayıt için başvuruyorlarsa Tıbbi Lisans Değerlendirmesine (MLA) girmeye başlayacaklar.

PLAB’den MLA’ya geçiş hazırlığının bir parçası olarak,  2023’te PLAB taslağı yerine MLA içerik haritasını kullanıma sunacağız .

PLAB adaylarını test etmek için halihazırda kullanılan soruları veya istasyonları veya PLAB testinin standardı değişmeyecek. Adayların sınav günündeki deneyimi de aynı kalacak.

MLA, uygulamalı bilgi testi ile klinik ve mesleki beceri değerlendirmesinden oluşan iki bölümden oluşan bir değerlendirme testidir.

1 – Uygulamalı bilgi testi (AKT)

Bu çoktan seçmeli bir sınav olacak. Tıbbi bilgileri farklı senaryolara uygulama becerinizi test edecektir. AKT, mevcut PLAB 1 sınavına benzer olacaktır.

AKT’yi uluslararası tıp mezunları için belirleyeceğiz. Şu anda PLAB 1 için olduğu gibi, testin dünya çapında çeşitli yerlerde uluslararası adaylar için yılda dört kez yapılmasını bekliyoruz.

Klinik ve profesyonel beceri değerlendirmesine girmeden önce AKT’yi geçmeniz gerekir.

Gelecekte, testin formatını anlayabilmeniz için AKT için örnek sorular sunacağız.

2 Klinik ve profesyonel beceri değerlendirmesi (CPSA)

Bu, nesnel yapılandırılmış bir klinik sınav (OSCE) olacaktır. Sahte bir konsültasyon veya akut bir koğuş dahil olmak üzere gerçek yaşam ortamlarını yansıtan senaryoları içerecektir.

Manchester’daki klinik değerlendirme merkezimizde uluslararası tıp mezunları için bir CPSA yürüteceğiz. CPSA, mevcut PLAB 2 sınavına benzer olacaktır.

2023’te PLAB’den MLA’ya geçiş hazırlıklarımızın bir parçası olarak PLAB taslağını MLA içerik haritasıyla değiştireceğiz. Bu değişikliğin ne zaman gerçekleşeceği hakkında daha fazla bilgi vereceğiz. Ancak, şu anda PLAB adaylarını test etmek için kullanılan soruları veya istasyonları veya PLAB testinin standardını değiştirmeyeceğiz. Adayların sınav günündeki deneyimi aynı kalacak ve bu değişiklik sınav için yapmış olduğunuz hazırlıkları etkilemeyecektir.

MLA, kayıt için İngilizce dil gereksinimlerimizi değiştirmeyecektir .

2024’te MLA’yı kullanıma sunana kadar, uluslararası tıp mezunları Birleşik Krallık’ta çalışma lisansı ile kayıt yaptırmak istiyorlarsa yine de PLAB sınavına başvurabilirler. Aşağıdaki bilgiler, MLA’yı tanıttığımızda PLAB testinin bir bölümünden veya her iki bölümünden de geçmeniz durumunda ne olacağını açıklamaktadır.

PLAB testinin her iki bölümünü de geçti

Bu değişmeyecek: Şimdi olduğu gibi, PLAB 2’yi geçtikten sonra iki yıl içinde onaylanmak üzere Birleşik Krallık’ta çalışma lisansı ile kayıt başvurunuz olması gerekecek.

PLAB 1’i geçti ancak PLAB 2’yi denemedi

PLAB 1’i geçtiyseniz, PLAB 2 yerine CPSA’yı alırsınız. Bunu şu anda üç yıl olan PLAB 1 geçerlilik süreniz içinde geçmeniz gerekecek.

CPSA’yı geçtiğinizde, uygulama lisansı ile kayıt için başvurabileceksiniz. CPSA’yı geçtikten sonraki iki yıl içinde başvurunuzun onaylanması gerekir.

PLAB 1’i denedim ama geçemedim

AKT’ye oturabileceksiniz. Maksimum deneme sayısı olacak ve PLAB 1’deki önceki tüm denemeler maksimum sayıya dahil edilecektir. Bu maksimum sayıyı kesinleştiriyoruz ve mümkün olan en kısa sürede sizi bilgilendireceğiz.

AKT’yi geçtiğinizde, AKT geçerlilik süresi içinde CPSA’yı almanız gerekecektir.

PLAB 1’i geçti ve PLAB 2’yi denedi, ancak geçemedi

PLAB 1 geçişiniz hala geçerliyse AKT’ye girmenize gerek yoktur. Şu anda, bir PLAB 1 geçişi 3 yıl geçerlidir.

CPSA’yı alabileceksiniz. Maksimum deneme sayısı olacak ve PLAB 2’deki önceki tüm denemeler maksimum sayıya dahil edilecektir. Bu maksimum sayıyı kesinleştiriyoruz ve mümkün olan en kısa sürede sizi bilgilendireceğiz.

CPSA’yı geçtiğinizde, uygulama lisansı ile kayıt için başvurabileceksiniz. CPSA’yı geçtikten sonraki iki yıl içinde bunu yapmanız gerekecek.