İngiltere’de Doktorluk

TUS gibi zor bir sınavın uzmanlık için şart olması, doktor adaylarının atandıkları bölgede mecburi hizmet zorunluluğu, istenilen branşta kariyer yapmanın zorlukları ve sağlık sektöründeki uzun nöbet süreleri, uzman doktor adaylarını başka çareler aramaya itmiş, yurtdışında doktor olarak çalışmak cazip hale gelmiştir. TUSMER bu yolda da sizin yanınızda.

TUSMER Uluslararası bir tıp eğitim kurumudur. TUSMER, Türkiye’nin en büyük Yan Dal Eğitim Kurumudur. TUSMER, Türkiye’nin ilk online eğitim veren TUS Eğitim Kurumudur. Eğer yurt dışında uzmanlıkla ciddi olarak ilgileniyorsanız, sizi eğitim seçeneklerimizi konuşmaya davet ediyoruz.

Plab Genel Bilgiler

Plab Nedir?

PLAB sınavı, uluslararası tıp fakültesi mezunlarının bilgi ve becerilerini değerlendirmek için tasarlanmıştır. Avrupa Birliği dışında alınmış tıp eğitimlerinin İngiltere’de geçerliliğini test etmek adına uygulanır. Bu sınavda bilgi tümevarım olarak kullanılır, hastayla ilgili, laboratuvar sonuçları gibi bilgiler verilir, yaklaşım sorgulanır.

 

Testin iki bölümü vardır.

Yazılı bir sınav olan PLAB-1 sınavını ve pratik veya objektif yapılandırılmış klinik sınavı
PLAB 2 (OSCE) içerir. PLAB testi için geçme notu, hazırlık eğitimlerinin ikinci senesindeki bir doktordan beklenen yetkinlikleri yansıtır. Bu, örneğin GMC’ye uygun şekilde ve yetkinlikleri kapsamında, hastanın muayenesinin kusursuz şekilde yapılması gibi, doktorluğun gerektirdiği mesleki değerleri ve davranışları içerir.

 

Adayların her birinde – en fazla dört denemede – testin her iki bölümünü de geçmesi gerekir. PLAB testini geçmek, bir doktorun çalışma lisansı ile tam kayıt için başvurabileceği anlamına gelir.

İngiltere Bilgilendirme Video

Sık Sorulan Sorular

Plab Ücretleri

PLAB test Ücretleri
Mesleki ve Dilbilimsel Değerlendirme Kurulu (PLAB) sınav ücretleri1 Nisan 2022 – 31 Mart 2023 tarihleri ​​arasındaki rezervasyonlar1 Nisan 2023 tarihinden itibaren yapılan rezervasyonlar
PLAB testinin 1. Bölümü£247£255
PLAB testinin 2. Bölümü£906£ 934

PLAB testi iptal ücretleri

Professional and Linguistic Assessments Board (PLAB) sınav iptal ücretleri

1 Nisan 2022 – 31 Mart 2023 tarihleri ​​arasındaki rezervasyonlar

1 Nisan 2023 tarihinden itibaren yapılan rezervasyonlar

PLAB 1 – sınava 42 gün kala yapılan iptaller

£24.70

£25.50

PLAB 1 – sınava 42 günden az kalan iptaller

£247

£255

PLAB 2 – sınava 42 gün kala yapılan iptaller

£90.60

£93.40

PLAB 2 – Sınava 42 ila 28 gün kala iptaller

£453

£ 467

PLAB 2 – sınava 28 günden az kalan iptaller

£906

£ 934

Sıkça Sorulan Sorular

Denklik konusunda ne yapılabilir? Ya okulum akredite değilse?

Öncelikle şunu belirtmemiz gerekiyor ki, eğitimin akredite olması ve okulun GMC tarafından tanınıyor olması farklı şeyler. Eğitim akredite olabilir, ama GMC okulu tanımıyor olabilir. Bu problemi çözmenin tek yolu GMC’de bir hesap oluşturup okulun adının olup olmadığına bakmak. Eğer okul adı listede yoksa, GMC’ye mail atıp, yaptıkları dönüşe göre okul hakkında bilgi verilmelidir. Verilen bilgiler ışığında GMC bu başvuruyu değerlendirir ve karar verilir. Bu aşamada okulun eğitimi hakkında verilecek bilgiler çok önemlidir ve detaylıdır, örneğin %40 teorik, %60 pratik eğitim verilmiş olması gibi detaylar sorulmaktadır, bu nedenle danışmanlık önerilmektedir.

 

Ielts mi oet mi?

Öncelikle PLAB sınavlarına girebilmek için bir dil yeterliliğine sahip olmanız gerekiyor, bunu kanıtlamak için de ya IELTS’e ya da OET’ye girmeniz gerekiyor.

-IELTS için, her bölümden 7, ortalama 7.5 almanız;

-OET’den ise her bölümden B, ortalama B almanız gerekmektedir.

Bu sınavların geçerliliği 2 senedir, bu nedenle sınav başvurularınızı buna göre yapmanız önerilir.

 

Ielts ile oet arasındaki fark nedir?

IELTS’te genel İngilizce becerileriniz ölçülürken, OET’de (Occupational English Test) mesleki İngilizcenize bakılır. İkisi de dört bölümden oluşur, ama örneğin IELTS’te uzay bilimleriyle ilgili bir konuda konuşmanız gerekebilirken, OET’de daha hakim olduğunuz tıbbi terminoloji karşınıza çıkacaktır.

 

Plab eğitimi almak için mezun olmak mı gerekiyor?

Evet, mezun olmak gerekiyor.

 

Dil belgem hazır, plab-1 sınavını da geçtim, peki ya plab-2?

PLAB-2, 15 istasyon, 3 dinlenme istasyonu olan bir sınav. PLAB-2, Manchester’da yapılıyor.

Her odacıkta bir uzman ve bir oyuncu bulunuyor. Bu odacıkların kapılarında sizi içerde ne beklediğine dair bir bilgi, senaryo yazılı. Tabii ki içerde yine İngilizce test ediliyor, farklı aksanlara karşı tavrınız, sinirli hasta/ hasta yakınına karşı tavrınız ölçülüyor.

Sınavı geçmek için en az 11 istasyonu ve puan olarak da ortalamayı geçmeniz, bu iki şartı da yerine getirmeniz bekleniyor.

 

İngiltere’de uzmanlık kaç yılda alınıyor?

Girilen bölüme değişmekle birlikte ortalama 8-9 senede İngiltere’de uzman doktor olunabiliyor. Ama Türkiye’deki tıp eğitiminin bir senesi stajla geçtiği için, Türkiye’den gidecek doktorlar biraz daha erken olabilir.

 

İngiltere’de uzman doktor olmak zorunlu mu?

Hayır, değil.

 

Peki ya aile hekimliği?

Eğer kişisel tatmininizi etkilemeyecekse, daha rahat bir yaşam, daha kolay elde edilebilir bir unvan, tek dezavantajı »uzman doktor» hitabının olmaması olabilir.

 

Bu sınavların toplam giderleri ne kadar?

OET: ~ 850 AUD

PLAB-1: ~ 247 pound

PLAB- 2: 906 pound

 

İngiltere’ye gittim, peki sonraki süreç nasıl işliyor?

-İngiltere’de tıp 5 sene. Mezun olduktan sonra «foundation doctor» ünvanı alınıyor. 2. yıla gelindiğinde «foundation doctor-2» olunuyor, bu iki yılda rotasyon yapılıyor, yani seçtiğiniz bölümler arasında 4 ayda bir çalışıyorsunuz.

-Bu iki yıldan sonra yine bir başvuru yapılıyor, ya temel ya da cerrahi bölümlere yönlendiriliyor. Yine 6 ayda bir devam eden rotasyon var, bu süreç 3 sene sürüyor.

-Sonra »speciality» (uzmanlık) başlıyor. Uzmanlık alanına göre, girilen bölüm kaç yıllık ise eğitim o kadar sürüyor.

 

Bu traınıngler arasında sınav var mı?

Evet, gireceğiniz bölüme göre verilmesi gereken sınavlar var.

 

İngiltere’de en kolay bölüm hangisi?

Aile hekimliği ve psikiyatride açıkları çok fazla.

 

İngiltere’de alınan uzmanlık türkiye’de geçerli mi?

Türkiye’nin uzmanlık denklik sınavlarını verip denklik alınabilir, ama direkt özel hastanede çalışmaya başlanamıyor. Zorunlu devlet görevi var.

 

Türkiye’de çalışmaktan farkı nedir?

-12 saatten sonra nöbet tutulmuyor. Sistem buna izin vermiyor.

-Üst üste 3 gün 12’şer saat nöbet tutulduysa 2 gün izinli olunuyor.

 

İngiltere’de iş bulamama ihtimali var mı?

Hayır yok.

 

Usmle mi plab mi?

USMLE, PLAB’e nazaran daha uzun ve daha zorlu bir yol. O nedenle PLAB diyebiliriz.

 

İngiltere’de doktor olduktan sonra kanada veya avustralya’ya gidebilir miyim?

İngiltere’de bir sene çalıştıktan sonra Avustralya’ya gidilebilir.

 

Eğitim aldığım okul ile diploma alacağım okul farklıysa?

Bu durumu GMC’ye mail atıp açıklamalısınız. Eğitim aldığınız okulun eğitimi akredite ise işiniz kolaylaşacaktır.

 

Cv’mi geliştirebilmem için neler yapabilirim?

CV’nizi geliştirmek için konferanslara katılabilir, sertifikalar alabilir, alt dönemlere, okuldaki temizlik görevlisine bir eğitim verebilir, bunun departmanından yazı alıp CV’nize ekleyebilirsiniz. Bu eğitimlerden feedback toplayıp, kendi kendinizi de değerlendirebilirsiniz.